Kullanım Kılavuzu

Başlarken

internetokulu.net, dileyen herkesin dilediğine online olarak ders verebilmesi, tez, danışmanlık, koçluk gibi yardımlarda bulunabilmesi amacıyla kurulmuş bir sistemdir.

Yalnızca kendi tercih ettiğiniz kişilere birebir ders verebilir, ya da beş kişiye kadar grup dersi açarak, talep eden herkese ders verebilir, yardımda bulunabilirsiniz.

internetokulu.net, halen gelişme aşamasında olan tarayıcılar arası gerçek zamanlı veri aktarımına dayalı yeni bir teknoloji kullanılarak oluşturulmuştur.

Bu teknolojiyi kullanan, herkesin kullanımına açık ilk ve tek canlı ders platformudur.
Veri aktarım hızı ve aktarılan verilerin (ses ve görüntü) kalitesi açısından benzerlerinden üstündür.

Kullanacağınız sanal sınıfın bu sürümünde medya sunucusu işlevini kendi tarayıcınız görmektedir. Dolayısıyla öğrenci sayısı beş ile sınırlandırılmıştır. Biraz açacak olursak; tüm fonksiyonları kullanarak (ses, görüntü ve data aktarımı, ekran paylaşımı) 5 kişiye vereceğiniz 1 saatlik ders için internetinizin upload kotasından yaklaşık 9 gb harcarsınız. Sanal sınıfın ileriki sürümlerinde medya sunucularının devreye girmesiyle, aynı anda daha fazla öğrenciye, daha da az veri harcayarak ders verme imkanına kavuşmanızı hedeflemekteyiz.


Nasıl çalışır

internetokulu.net'i kullanarak, dilediğiniz bir öğrenciye birebir ders verebilir veya 5 kişiye kadar grup dersi açabilirsiniz.

Grup ders ilanlarınız site ana sayfasında 'EN SON AÇILAN GRUP DERSLERİ' başlığıyla yayınlanır. İlanınızı görüp katılmak isteyen öğrenciler size talep gönderir. Talepte bulunan öğrencilerle görüşüp karar verdikten sonra istediğiniz öğrencinin talebini onaylayarak derse dahil edebilirsiniz. Dahil ettiğiniz öğrenciye, derse alındığına dair bilgi mesajı gönderilir.

Birebir ders verme seçeneğinde ise direk olarak belirlediğiniz bir öğrenci üyeye ders açarsınız. Yine ders açtığınız öğrenciye, kendisine ders açıldığına dair bilgi mesajı gönderilir.

Ders veren iseniz açtığınız tüm derslerin, öğrenci iseniz kabul edildiğiniz tüm derslerin listesi, dersin başlamasına kalan zamanı da içerecek şekilde internetokulu.net'in ana sayfasının baş kısmında listelenir.

Dersin başlama saati geldikten sonra sayfayı güncellediğinizde 'Dersi başlat' veya 'Derse gir' butonu görüntüye gelir. Derse buradan girebilirsiniz.
Kılavuz


Web Sayfaları

Talep Oluşturma

Öğrenci iseniz ve almak istediğiniz bir ders ya da herhangi bir yardım varsa bunu ilan vererek sitede yayınlayabilirsiniz. Verdiğiniz ilanı gören bir ders veren ilanınıza başvuruda bulunabilir.

Sitede almak istediğiniz dersle ilgili ilan vermek için sağ üstte bulunan 'kullanıcı paneli'ne tıklayınız. Açılan sayfada sol taraftaki listeden 'Taleplerim' linkine tıklayınız.
'Talep Oluştur' sekmesinde ilk kutucuğa talebiniz hakkındaki açıklayıcı başlığı giriniz. Bir alttaki menüden talep konunuzu ve alt seçeneklerini doldurduktan sonra 'Talebi Yayınla' butonuna tıklayınız.
Artık ilanınız yayında olacaktır.


Mesaj Gönderme & Alma

Ders verip alırken ve sitenin diğer üyeleriyle iletişim kurmanız gereken diğer her tür konuda site içi mesajlaşma modülünü kullanabilirsiniz. Sitenin herhangi bir üyesiyle iletişime geçmek isterseniz, ilgili kişinin profil sayfasını açtıktan sonra 'Mesaj Gönder' sekmesini tıklayarak mesajınızı gönderebilirsiniz.

Size gelen mesajları görmek için 'Kullanıcı Paneli'ne tıklayarak soldaki menüden mesajları açabilirsiniz.
Ayrıca size mesaj geldiğinde, tüm sayfaların sağ üst köşesinde bulunan isminizin hemen yanında gelen mesaj sayısı belirtilir. Buraya tıklayarak da mesajlarınızı görebilirsiniz.


Canlı Ders Açma

Bir öğrenciye canlı ders açmaya karar verdiğinizde, ya da bir grup dersi açmak istediğinizde 'Kullanıcı Paneli'ni tıkladıktan sonra açılan sayfadan 'Canlı Ders İşlemlerim' linkini tıklayınız. Açılan sayfada 'Canlı Ders Aç' sekmesini tıkladıktan sonra 'Birebir Ders' ve 'Grup Dersi' arasında seçiminizi yapınız.

Birebir dersi, seçtiğiniz belirli bir öğrenci için açabilirsiniz. Bunun için 'Ders alacak kişi' başlıklı kutucuğa ders açmak istediğiniz öğrencinin adını giriniz. Sistem, girdiğiniz kutunun hemen sağında, aradığınız öğrenciyi bulup bilgilerini görüntüleyecektir. İsmin üzerine tıklayınız. Eğer görüntülemediyse aranan kişi siteye üye olmamıştır ya da ismi yanlış girilmiş olabilir.
Ders alanı ve konusunu seçtikten sonra ders tarih/saatini ve açıklamasını da girerek 'Ders Aç' butonuna basınız.

Aynı sayfadaki 'Önümüzdeki Dersler' sekmesine yönlendirileceksiniz. Burada açmış olduğunuz dersin bilgilerini göreceksiniz. Ayrıca, güncel tarihli tüm alacağınız ve vereceğiniz dersleri de buradan takip edebilirsiniz. Aynı zamanda, güncel tarihli tüm alacağınız ve vereceğiniz dersleri ana sayfanın baş kısmında da görebilirsiniz.

Ders açtığınız öğrenciye, kendisine ders açıldığına dair bilgilendirme mesajı gönderilir. Dersi alacak olan öğrenci de bahsedilen yerlerden güncel tarihli ders bilgilerini görebilir.

Grup dersi açmak istediğinizde ise 'Canlı Ders Aç' sekmesinde 'Grup dersi'ni işaretledikten sonra sınıf mevcudunu belirleyiniz. Ders alanı ve konusu, tarih&saat ve açıklamayı da girdikten sonra 'Ders Aç' butonuna tıklayınız.

Yine aynı sayfadaki 'Önümüzdeki Dersler' sekmesine yönlendirileceksiniz. Açmış olduğunuz dersin bilgilerini burada ve ana sayfada görebilirsiniz.

Açmış olduğunuz derse başvuran bir öğrenci olması halinde bilgilendirme mesajı alacaksınız. Söz konusu öğrenciyi derse dahil etmeye karar verirseniz bilgilendirme mesajındaki 'Derse dahil et' butonuna basmanız yeterli olacaktır. Öğrenciye derse alındığına dair bilgilendirme mesajı gider ve 'Önümüzdeki Dersler' sekmesinde ve ana sayfada dahil edildiği derse dair bilgileri görür.Sanal Sınıf

Dersi Kaydetme

İşlediğiniz dersleri kaydetmek isterseniz bunu kolay bir yöntemle yapabilirsiniz.

Linkteki eklentiyi tıklayarak tarayıcınıza ekleyiniz. Kayıt yapmaya başlamak istediğinizde ekranın sağ üst köşesindeki "" ikonuna tıklayınız. Açılan menüden kırmızı daire şeklindeki kayıt butonuna basınız. Kaydı sonlandırmak istediğinizde stop butonuna tıklayınız.Ekran Paylaşımı

Ekranın sağ üst köşesindeki 'Ekran Paylaş' butonuna tıklayınız. Açılan penceredeki 'Paylaş' butonuna tıklayınız. Ekran paylaşım özelliğinin çalışması için öğrencilerden en az birinin derse katılmış olması gerekmektedir. Paylaşımın başlayıp başlamadığını öğrencilere sorarak teyit edebilirsiniz. Ekran paylaşım özelliği aktif olduğunda öğrenciler artık sizin ekranınızı eşzamanlı olarak göreceklerdir ve ekranlarının üst kısmında yazışma için kullanılan pencere belirecektir.
Önemli bilgiler

internetokulu.net, ses ve görüntü aktarım kalitesi sayesinde yabancı dil ve müzik dersleri için oldukça elverişlidir.

Ayrıca ekran paylaşım imkanıyla özellikle bilgisayar ve yazılım dersleri vermekte birebirdir.

Resim, desen, karikatür, grafik gibi dersler vermeyi düşünüyorsanız ekran paylaşımını aktif hale getirip direk olarak üzerinde çalışacağınız çizim veya grafik programını açarak ders vermeniz uygun olacaktır.

Yazım / çizim ağırlıklı matematik, fizik gibi dersleri vermek için ise sanal sınıfın çizim araçlarını kullanabilirsiniz.

Fare ile yazım / çizim yapmakta zorlanırsanız bizden temin edebileceğiniz oldukça uygun fiyatlı çizim altlığı ve kalemini kullanabilirsiniz.

Yazım / çizim ağırlıklı derslerde çizim altlığı kullanmayı istemezseniz yine bizden temin edebileceğiniz bir web kamerası & sabitleyici ve ışıklı ayak düzeneği ile kendi gerçek defter-kalem-kitap ve diğer dökümanınızı canlı olarak öğrencilere aktarabilirsiniz. Bu konuyla ilgili tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

internetokulu.net'te vereceğiniz tüm dersleri bir Chrome eklentisi sayesinde kaydedebilirsiniz. Ders, kendi bilgisayarınıza kaydedilir. Ders kaydı için izlenecek adımlara buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Sanal sınıfın bir sonraki sürümünde eklentiye gerek kalmaksızın dersler tek tuşla bilgisayarınıza kaydedilebilecektir.


Önemli Not: internetokulu.net'in başlıca hedef ve sorumluluğu, sizlere kolay ulaşılabilir ve pratik bir ortamda canlı ders verme ve alma özgürlüğü sunmaktır. Sitemiz hiçbir şekilde ders veren ve ders alan arasındaki para alışverişine karışmamaktadır. Eğer ders ücret karşılığı veriliyorsa, ödemenin yapılıp yapılmadığından yalnızca ders veren ve ders alan sorumludur.